Fri leverans i Danmark · Fri frakt i hela EU över 3 000 €Minsta order 350 € · Priser inkl. momsPremium elcyklar & elcrossar – leverans i hela EuropaBeställ via e-post · WhatsApp för snabbare svar →

Köpguide

Heldämpad MTB med el: 7 el-mountainbikes jämförda med riktiga priser och vad du ska kontrollera

Av Kobolt Bikes · ·

Cyklist på en mountainbike på en grusstig i lågt solljus – foto till guiden om heldämpad MTB med el

En heldämpad MTB med el kostar i vårt sortiment från cirka 3 700 till 11 500 euro, och den rätta beror på hur du kör, hur mycket vikt du vill lyfta och hur länge batteriet ska räcka, inte på det största vridmomentet. Den här guiden jämför sju el-mountainbikes ur vår katalog med priser, motor, batteri, vikt och fjädring enligt de tillverkare och återförsäljare vi nämner, så att du kan snäva in valet med fakta i stället för marknadsföring.

Tre el-mountainbikes bredvid varandra: Trek Rail 7, Scott Patron eRIDE 900 Tuned och Giant Trance X E+ Elite, heldämpad MTB med el hos Kobolt Bikes

Snabbval: sju el-mountainbikes sida vid sida

Börja med tabellen. Priserna är våra aktuella katalogpriser i euro inklusive leverans till Danmark. Motor, vridmoment, batteri, vikt och fjädring är de värden tillverkarna eller återförsäljare publicerat; saknas en siffra eller varierar den med modellår har vi utelämnat den i stället för att gissa. Vikter är uppgivna värden och ändras med ramstorlek och utrustning. Klicka på en modell för att se produktsidan.

ModellPrisMotorVridmoment (Nm)BatteriViktFjädring (mm)
Giant Trance X E+ Elite3 680 €Yamaha SyncDrive Pro85–––
Giant Fathom E+ 1 Pro3 864 €Yamaha SyncDrive Pro80625 Wh–130 (hardtail)
Trek Rail 75 060 €Bosch Performance Line CX85625 Wh24.1 kg160 / 150
Cannondale Moterra Neo Carbon 25 520 €Bosch Performance Line CX85750 Wh–150 / 150
Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon7 360 €Specialized SL 1.250320 Wh18.55 kg160 / 150
Scott Patron eRIDE 900 Tuned7 820 €Bosch Performance Line CX85750 Wh24 kg160
Yeti 160E T211 500 €Shimano EP80185630 Wh22.63 kg170 / 160

Tre mönster syns. För det första använder de flesta av dessa cyklar en mittmotor på 85 Nm (Bosch Performance Line CX, Shimano EP801 eller Yamaha SyncDrive Pro), så vridmomentet ensamt skiljer dem sällan åt; batteristorlek och vikt gör det. För det andra byter den lätta Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon kraft (50 Nm) och batteri (320 Wh) mot en uppgiven vikt på 18,55 kg. För det tredje säger fjädringen något om cykelns karaktär: 130 mm hardtail för snabba stigningar och stigåkning, 150 till 160 mm helfjädring för allsidiga stigar, 170 mm för brantare och grövre nedfarter.

Heldämpad MTB med el: vad du egentligen köper

En elektrisk mountainbike ser ut som en vanlig heldämpad cykel eller hardtail men har en mittmonterad motor och ett batteri i ramen. Motorn hjälper bara när du trampar, så du kör fortfarande själv; den får branta stigningar och långa dagar att kännas kortare. Du hinner med mer stig på samma tid och kan hålla ihop vänner med olika kondition.

Enligt förordning (EU) nr 168/2013 faller cyklar med trampassistans och en hjälpmotor på högst 250 W kontinuerlig märkeffekt, vars assistans bryts innan 25 km/h, utanför L-kategorierna för motorfordon (artikel 2). Därför behandlas en vanlig el-mtb som en cykel på de flesta ställen. Cyklar som assisterar utöver de gränserna, till exempel speed pedelec, omfattas av andra regler, så fråga alltid din nationella myndighet innan du köper eller ändrar en. Lokala regler för tillträde till stigar skiljer sig också: vissa stignät begränsar elcyklar, så kontrollera med markägaren eller stiföreningen.

Se hela utbudet av el-mountainbikes, eller jämför motordrivna terrängmaskiner i vår guide till elmotorcykel om du hellre vill ha en motorcykel för terräng.

Cannondale Moterra Neo Carbon 2 och Yeti 160E T2, två heldämpade el-mountainbikes

Motor, batteri och vikt: så läser du siffrorna

Vridmoment (Nm) beskriver hur hårt motorn trycker vid låg trampfrekvens, vilket spelar roll i branta, tekniska stigningar. Trek Rail 7 anger en Bosch Performance Line CX med 85 Nm, ett batteri på 625 Wh och en uppgiven vikt på 24,1 kg med 160 mm fjädring fram och 150 mm bak. Lätta system som Specialized SL 1.2 på Levo SL ger 50 Nm; de känns närmare en vanlig cykel, vilket många föredrar på långa, flytande stigar.

Batterikapaciteten (Wh) avgör räckvidden. Vår tabell går från 320 Wh på den lätta Levo SL till 750 Wh på Scott Patron eRIDE 900 Tuned och Cannondale Moterra Neo. Räckvidden beror på assistansnivå, förarens vikt, terräng och temperatur, så betrakta publicerade räckvidder som bästa fall och jämför wattimmar i stället. Ett större batteri innebär mer vikt och högre pris men också en längre dag på stigen.

Vikt påverkar hantering och transport. Cyklar på 22 till 24 kg, som Trek Rail 7 (24,1 kg) och Yeti 160E T2 (22,63 kg), är typiska för trail-el-mtb med full effekt. Ramstorleken ändrar den uppgivna vikten; använd siffrorna för att jämföra klasser, inte för att lova ett visst värde.

Vilken el-mtb som passar vilken förare

Prisvärd första el-mtb

Giant Trance X E+ Elite (3 680 €, Yamaha SyncDrive Pro 85 Nm, aluminiumram) är den billigaste trailcykeln med full effekt i den här jämförelsen. Giant Fathom E+ 1 Pro (3 864 €, 80 Nm, 625 Wh, 130 mm hardtail) är valet om du vill ha en lättare, enklare cykel för kuperad terräng och snabba stigningar. Se sidan för Giant Trance X E+ Elite för hela specifikationen.

Allsidig trailförare

Trek Rail 7 (5 060 €) och Cannondale Moterra Neo Carbon 2 (5 520 €, Bosch CX 85 Nm, 750 Wh, 150 mm fjädring) är starka allsidiga trailcyklar med stora batterier. De passar förare som vill ut en halv dag utan räckviddsångest.

Lätt och naturlig känsla

Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon (7 360 €) är det lätta alternativet: 50 Nm, 320 Wh, en uppgiven vikt på 18,55 kg och 160 mm fjädring fram. Den passar förare som prioriterar körkänsla och en cykel som är lätt att lyfta och hantera framför maximal assistans och räckvidd.

Prestanda och premium

Scott Patron eRIDE 900 Tuned (7 820 €, Bosch CX, 750 Wh, 24 kg, 160 mm) och Yeti 160E T2 (11 500 €, Shimano EP801, 630 Wh, 22,63 kg, 170 / 160 mm) är för förare som vill ha toppkomponenter och förmåga i brantare terräng. De kostar mer på grund av kolfiberramar och dyrare fjädring och komponenter, inte för att motorn är starkare.

Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon och Giant Fathom E+ 1 Pro, en lätt el-mtb och en hardtail

Ram, fjädringsväg och hjulstorlek

Hardtails, med fjädring bara fram, är lättare och billigare och passar kuperade stigar och skogsvägar. Heldämpade cyklar kostar mer men ger mer grepp och komfort på ojämnt underlag, vilket betyder ännu mer med den extra vikten på en el-mtb. Som tumregel passar 130 till 150 mm bakre fjädring för cross-country och lätt trailåkning, 150 till 160 mm för trail och all-mountain, och 170 mm och mer för enduro och branta nedfarter.

Aluminiumramar är billigare och robusta; kolfiberramar sparar vikt och kostar mer. Hjulstorleken är 29 tum på de flesta modeller, och några kombinerar ett 29-tums framhjul med ett 27,5-tums bakhjul för en mer lekfull känsla. Välj ramstorlek efter din längd och tillverkarens storlekstabell, för en cykel som passar dåligt är svårare att köra än någon skillnad i specifikation.

Vad en el-mountainbike verkligen kostar

Våra priser inkluderar leverans till Danmark, och vi skickar från Tyskland med gratis EU-landtransport vid order över 3 000 €. Order behandlas på 1 till 3 vardagar, du har 14 dagars ångerrätt och produkterna har 2 års garanti. Minsta order är 350 €. Budgetera också för hjälm, handskar, vätskeryggsäck, lås och pump samt för regelbunden service av bromsar, kedja, däck och fjädring.

När du jämför erbjudanden, titta på totalpriset med leverans, garantivillkor, batterigarantin och hur lätt det är att få reservdelar och service. Fråga oss på kontaktsidan om aktuellt pris och lager och om hjälp att välja rätt ramstorlek.

Köpchecklista och vanliga misstag

  1. Bestäm först din terräng. Kuperade stigar och grus passar en hardtail; branta, grova nedfarter kräver 160 mm eller mer helfjädring.
  2. Jämför batteristorlek i Wh. Räckviddsuppgifter beror på assistans och förarens vikt; wattimmar är den rättvisa jämförelsen.
  3. Kontrollera vikten ärligt. Du ska lyfta cykeln på pakethållare och in i bilen. En uppgiven vikt på 18 kg och en på 24 kg känns mycket olika.
  4. Välj rätt ramstorlek. Använd tillverkarens storlekstabell och prova cykeln om du kan.
  5. Titta på drivsystemet. Bosch-, Shimano- och Yamahasystem har bred återförsäljarsupport; fråga om service och uppdateringar.
  6. Kontrollera den lagliga klassen. En vanlig pedelec är begränsad till 250 W och 25 km/h assistans; trimma den inte om du kör på allmän väg.
  7. Budgetera för bromsar, däck och service. El-mtb slits snabbare än vanliga cyklar.

Se hela kategorin el-mountainbikes och jämförelsesidan för att ställa modeller sida vid sida.

Relaterade produkter

Se alla el-mountainbikes

Vanliga frågor

Giant Trance X E+ Elite för 3 680 € är den billigaste trailcykeln med full effekt här, med en Yamaha SyncDrive Pro-motor på 85 Nm. Kör du mest i kuperad terräng är hardtailen Giant Fathom E+ 1 Pro för 3 864 € ett lättare och enklare alternativ.

I vår katalog kostar de sju cyklarna här från 3 680 € (Giant Trance X E+ Elite) till 11 500 € (Yeti 160E T2), inklusive leverans till Danmark. Hjälm, verktyg och service tillkommer, så räkna med några hundra euro utöver cykeln.

En vanlig pedelec med motor upp till 250 W som bryter assistansen före 25 km/h ligger utanför EU:s motorfordonskategorier och behandlas som en cykel på de flesta ställen. Cyklar som assisterar utöver de gränserna omfattas av andra regler, så fråga först din nationella myndighet.

Det beror på batteristorlek, assistansnivå, förarens vikt, terräng och temperatur. Vår tabell går från 320 Wh till 750 Wh. Betrakta publicerade räckvidder som bästa fall, jämför wattimmar och räkna med mycket mindre i branta stigningar med hög assistans. Kontrollera batteristorleken på produktsidan.

Ja. Vi skickar från Tyskland med gratis leverans i Danmark och gratis EU-landtransport vid order över 3 000 €. Order behandlas på 1 till 3 vardagar, och leveranstiden beror på adressen, så fråga oss om en uppskattning innan du beställer.

Källor

Redo att välja? Se el-mountainbikes eller fråga oss vilken ramstorlek och vilket batteri som passar din körning.

Se alla elcrossarAlla guider

Ämnen: heldämpad mtbheldämpad mountainbikedämpad mountainbikeel mtb cykelprisvärd heldämpad mtbbra heldämpad mtbmountainbike elem mtbheldämpad el mtbfulldämpadtrampor mtbbästa mtb märket